Przedszkole Niepubliczne nr 5 „Pod Kasztanem” funkcjonuje od 36 lat jako pierwsze prywatne przedszkole w Białymstoku.

Od początku postawiliśmy na kameralność i rodzinny model wychowania. Całe przedszkole liczy ok. 30 dzieci w różnym wieku. W takiej przedszkolnej rodzinie dzieci naturalnie się uspołeczniają. Starsze – posiadające już bardzo wykształcone umiejętności społeczne – stają się modelami, wzorcami do naśladowania dla młodszych. Ci pierwsi zaś mają satysfakcję z bycia wzorem dla innych. W dużej mierze likwiduje to problemy adaptacyjne młodszych dzieci, które przez naśladowanie starszych szybko wchodzą w atmosferę przedszkola. Dzieci są pod stałą opieką tych samych wychowawczyń – od pierwszego do ostatniego dnia „przedszkolnej przygody”.

O wytworzonej rodzinnej więzi świadczą częste wizyty naszych absolwentów. Przychodzą w zwykłe dni bawić się wspólnie lub czytać bajki swoim młodszym kolegom. Obowiązkowo są gośćmi uroczystości przedszkolnych. Ponieważ istniejemy od ponad 30 lat, nasi absolwenci przyprowadzają do nas już swoje własne dzieci.

Tak stworzone warunki pozwalają na budowanie prawdziwie rodzinnej atmosfery. Wraz z wieloma, wspólnie wypracowanymi tradycjami, łączą naszą społeczność (dzieci, absolwentów, rodziców, i personel). Oto niektóre z nich: Wigilia, Śniadanie Wielkanocne, Sylwester, Jasełka, Bal Przebierańców, Urodziny Dzieci, Urodziny Przedszkola, Przedszkolny Teatrzyk z Zajączkiem i przedstawienia z udziałem Rodziców i  Absolwentów oraz inne.

Od początku kierujemy się przekonaniem, że pierwszą i naturalną potrzebą dziecka jest zabawa. W trakcie takiej aktywności dzieci uczą się, rozwijają swoje umiejętności i zdolności nie tracąc nic z radosnego dzieciństwa. Edukacja odbywa się w dobrze wyposażonych salach, jak też w pełnym zabawek ogrodzie.

Wychodząc na przeciw  potrzebom dzieci realizujemy różnorodne projekty i imprezy, np.: Galeria Przedszkolaka i Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny „Legendy polskie w oczach dzieci”, Wioska Adwentowa, Przedszkolny Teatr z Rodzicami, gazetka przedszkolna: „Wieści Zajączka z Przedszkola Pod Kasztanem” oraz inscenizacje teatralne, różnorodne konkursy i quizy.

Tylko u nas (w trakcie realizacji projektów edukacyjnych) przedszkole na cały tydzień zamienia się w tematyczną krainę, np. Wioskę Indiańską, Afrykańską, Eskimoską, Kosmos czy Świat Dinozaurów. Tam, w charakterystycznej scenografii i strojach, dzieci poznają miejsca i zwyczaje ludzi (tradycje, jedzenie, taniec, ubiór, zabawy).

Wszechstronny rozwój dziecka – ze zwróceniem uwagi na indywidualne predyspozycje – dokonuje się poprzez udział w różnorodnych zajęciach edukacyjnych (zgodnych z obowiązującą podstawą programową) oraz w trakcie realizacji zajęć dodatkowych, a także warsztatów artystycznych i wyjazdów do teatru, opery, galerii sztuki itp.

Nasze najpiękniejsze owoce działalności pedagogicznej to radośni wychowankowie przygotowani do podjęcia dalszej szkolnej przygody. Tak pracujemy już 36 lat – niezmiennie w oparciu o tradycję, otwarci na nowe pomysły i rozwiązania.